SON DAKİKA

Op. Dr. Kahraman: Uzunluk uzatma ameliyatında ülkü devir 20 yaş sonrası

UZUNLUK kısalığının hormonal, gelişimsel ve genetik üzere tıbbi nedenlere bağlı olarak gelişebileceğini belirten Op. Dr. Muzaffer Gökhan Kahraman …

Bu haber 09 Şubat 2021 - 0:03 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.

UZUNLUK kısalığının hormonal, gelişimsel ve genetik üzere tıbbi nedenlere bağlı olarak gelişebileceğini belirten Op. Dr. Muzaffer Gökhan Kahraman, uzunluk uzatma ameliyat için ülkü vaktin 20 yaş sonrası olduğunu belirtti. 

Uzunluk kısalığı problemi yaşayan ve tedavi olmak isteyen şahıslar için farklı tedavi formülleri olduğunu belirten Medicana Avcılar Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Muzaffer Gökhan Kahraman, kıymetli bilgiler verdi. Boyu, tıbbi kriterler içerisinde değerlendirildiğinde kısa olmayan lakin uzunluğu ile ilgili estetik tasalar güden, daha uzun uzunluklu olmak isteyen şahısların de bu tıp operasyonlardan faydalanabileceğini anlatan Op. Dr. Muzaffer Gökhan Kahraman, “Bu şahıslar; uzunlukları hakkındaki fikirlerinden ötürü özgüven eksikliği hissedebilir ve uzunluklarını uzatmak isteyebilirler. Uzunluk uzatma ameliyat için ülkü vakit 20 yaş sonrasıdır” dedi.

“HEDEFLENEN UZAMA ÖLÇÜSÜ 5-6 SANTİMETRE ARASI”

Dr. Muzaffer Gökhan Kahraman, “Boy uzatma ameliyatı geçmiş yıllarda, cücelik olarak tanımlanan bedendeki yapıların çok kısa olduğu tıbbi rahatsızlıkta yapılıyordu. Günümüzde ise uzunluk uzatma ameliyatının kapsamı genişledi ve uzunluğuyla ilgili estetik telaşlar taşıyan şahısların de bu tedaviden faydalanabilmesi sağlandı. Hastanın, büyüme plağı olarak isimlendirilen kemik kısımlarının kapanmış olması yani büyümeyi tamamlamış olması istenir. Bu nedenle ameliyat için ülkü vakit 20 yaş sonrasıdır. Ameliyat kararına; hastanın kazanımları ve ameliyatın riskleri kıymetlendirilerek varılır. Uzunluk uzatma ameliyatın hedeflenenen uzama ölçüsü 5-8 cm ortasıdır. Ameliyat ile uzunluk daha fazla uzayabilir fakat bu kere de operasyona bağlı komplikasyon riski artar. Bu nedenle hastanın uzunluğunun, ameliyat öncesine nazaran 5-8 cm uzaması muvaffakiyet kabul edilir. Bundan daha uzun uzatma isteyen olaylarda ise ameliyatla diz altı ve diz üstü kemikleri birlikte opere edebilir” diye tabir etti.

UZUNLUK UZATMA AMELİYATI ÖNCESİ HANGİ TESTLER YAPILIR?

Hastanın günlük hayatta uzunluğuyla ilgili yaşadığı gerek fizikî gerekse ruhsal problemlerinin dinlendiğini belirten Dr. Kahraman, “Ameliyat öncesinde hasta X-ray üzere görüntüleme tekniklerinin yardımıyla kemiklerde rastgele bir deformite varlığı açısından incelenir. Yeniden hastanın ekstremite (kol, bacak) ve gövde proporsiyonları, uzuv boyutlarında rastgele bir uyuşmazlık varlığı üzere kemik yapısını değerlendirmeye yarayan muayeneler yapılır. Tüm bu çok taraflı taramalar ile hastanın ameliyata uygun olup olmadığı denetim edilir. Hastanın ayrıyeten uzunluk uzatmadan bağımsız olarak, ameliyat sırasında alacağı anesteziye uygunluğu da incelenir. Hastanın geçmiş tıbbi hikayesi, geçirilmiş cerrahi varlığı, kan kıymetleri, tansiyon ve nabız üzere yaşamsal pahaları denetim edilir. Ameliyat öncesinde hasta ve hasta yakınına; ameliyatın nasıl gerçekleşeceği, tedavi sürecinin nasıl ilerleyeceği, ameliyata bağlı olarak gelişebilecek komplikasyonlar ayrıntılı bir halde anlatılır. Hastadan, tüm bu hususlar hakkında bilgilendirildiğini kabul ettiği onam evrakı alınarak hazırlıklar tamamlanır” tabirlerini kullandı. 

UZUNLUK UZATMA AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Dr. Kahraman, ameliyatı ve sonrası süreci şu sözlerlerle anlattı:

“Boy uzatma ameliyatında çoklukla uyluk (femur) kemiği üzerinde süreç yapılır. Fakat kaval kemiği üzerinde de süreç gerçekleştirilebilir. Ameliyat sırasında kemik osteotomi ismi verilen bir süreçle enine kesilir. Sonra kemiğin kesilen iki ucu dışarıdan özel aygıtlarla sabitlenir. Şayet varsa kemikteki deformiteler düzeltilir. Ameliyatta kesilen ve sabitlenen kemik uçları, özel aygıtlar sayesinde hareket ettirilebilir. Uzunluk uzatma ameliyatı sonrası aygıta bağlı kemik uçları yavaş yavaş (günde 1 mm olacak şekilde) birbirinden uzaklaştırılır. Kemik uçlarının ortasında oluşan boşlukta yeni kemik oluşumu gerçekleşir. Bu sayede de kemik uzatılmış olur. Kesilen kemik uçlarının birbirinden uzaklaştırılma süreci, hedeflenen uzunluk yakalanıncaya kadar devam eder. Bu süreç de yaklaşık olarak 6-8 ay sürer. Ameliyat sonrası hastanın 2-3 gün hastanede yatması gerekir. Hasta, hastanede kaldığı mühlet içerisinde fizik tedavi seanslarına başlar. Bu seanslar, uzunluk uzatma süreci boyunca devam eder. Fizik tedavide hastaya, kemiklerin sabitlendiği aygıtın kullanımı hakkında da bilgi verilir. Başarılı bir tedavi için fizik tedavi seanslarının aksatılmaması büyük ehemmiyet taşır. Hasta ameliyat sonrası kemik gelişiminin kıymetlendirilmesi ve tedavi sürecinin takip edilmesi açısından 10-14 gün aralıklarla hekim ziyaretine devam eder.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
%d blogcu bunu beğendi: